Книга «Довженко без гриму: Листи, спогади, архівні знахідки» (упорядники Віра Агеєва та Сергій Тримбач)





Книга «Довженко без гриму: Листи, спогади, архівні знахідки», яку впорядкували літературознавиця Віра Агеєва та кінознавець, голова НСКУ Сергій Тримбач, перемогла у номінації «Життєпис» ХVІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року’ 2014», повідомляє «Україна молода».
Рейтинг «Книжка року’ 2014» є чи не найбільшою книжковою подією України, що відзначає книги різного жанрово-тематичного поля. Наприкінці минулого року 100 професійних експертів та літературних критиків зібралися разом на чотириденну експертну сесію, щоби визначити переможців у номінаціях, а також обрати володаря гран-прі рейтингу.
Сергій Тримбач про книгу «Довженко без гриму»:
«Для мене це вже третя велика робота, присвячена Олександрові Довженку. Першою була монографія «Олександр Довженко. Загибель богів» (2007), друга — участь у підготовці до видання Довженкових «Щоденникових записів» (2013), разом з групою московських архівістів та істориків. Це третя книжка. Її ініціювала відомий літературознавець Віра Агеєва.
Кажуть, книжка добре розходиться в крамницях. Вона й справді, мені видається, доволі читабельна. Один із розділів віддано любовній епістолярії великого митця — листи першій дружині Варварі Криловій, актрисі Олені Черновій, далі — дружині Юлії Солнцевій, і насамкінець — українській поетесі Валентині Ткаченко (це початок 1950-х, коли Довженко, перебуваючи в Новій Каховці, захопився молодою жінкою).
Наступний розділ — «Довженко та вожді (Сталін — Хрущов — Берія)». Все це ніби й відомо, одначе відкриваються нові подробиці… До прикладу те, як Сталін фактично продюсував виробництво Довженкового фільму «Щорс». Тут же подано спогади людей, що добре знали Довженка, — акторів Петра Масохи та Михайла Сидоркіна (його щоденник), кінорежисерів Віктора Іванова, Василя Левіна, Олексія Мішуріна).
В окремому розділі зібрано (уперше) всі варіанти автобіографічних текстів Довженка — без жодних купюр. Цікаво співставити, цікаво побачити, як розвиваються деякі доленосні сюжети та мотиви…
У двох великих статтях В. Агеєвої представлено погляд автора на магістральні сюжети долі митця. Усі тексти прокоментовано і збагачено примітками».
Докладніше про книгу «Довженко без гриму: Листи, спогади, архівні знахідки» читайте у матеріалах «Без жодних купюр!» та «Коли з Довженка змили грим…» на сайті Національної Спілки Кінематографістів Украиїни.
Популярные темы: Украинка Людмила Павличенко — самая результативная женщина-снайпер. О её жизни расскажет фильм «Незламна» («Битва за Севастополь», 2015) Найцікавіша історія в Європі. Екранні версії (Лариса Брюховецька) Почему в мире так приветствуют нашего «Левиафана»? История Марвина Химейера и его килдозера